مصاحبه ماهنامه آفتاب ورزشی با مسعود شجاعی

 

 
مسعود شجاعی : هر ۱۱ بازیکن اوساسونا را ایرانی می کنم!  

واقعآ فکر میکردی روزی پیراهن یک تیم اسپانیایی را بپوشی؟ 

چرا که نه٬ من در برزیل ایران متولد شدم و از همان دوران بچگی برای رسیدن به اوج هدف داشتم و در حال حاضر معتقدم بیش از نیمی از هدف اصلی ام را نپیموده ام. 

یعنی بازی در لالیگا سقف آرزوهایت نیست؟ 

البته بازی در لالیگا٬ لیگ معتبر اسپانیا برای هر بازیکنی میتواند یک موفقیت باشد٬ اما هدف اصلی من حضور در تیم های معتبر و مطرح اروپایی است. 

واقعآ فکر میکنی رئال مادرید یا بارسلونا به تو چراغ سبز نشان دهند؟ 

نباید فراموش کنیم علی دایی و علی کریمی توانستند در تیم معتبر بایرن مونیخ بازی کنند. پس مطمئن باشید بازیکنان ایرانی توانایی بازی در چنین تیم هایی حتی رئال مادرید و بارسلونل را دارند. 

اما شجاعی اکنون در اوساسونا فیکس نیست!؟

اولین سال حضورم در اسپانیا است و خودتان میدانید تیم دچار بحران شده و مربی اش را تغییر داده٬ ولی مطمئن هستم با اراده و توانایی که دارم میتوانم به زودی مثل جواد نکونام بازیکن ثابت این تیم شوم.   

اتفاقآ در بازی هایی که به میدان رفتی توانستی نمره قبولی بگیری! 

این نظر لطف شماست. من سعی کرده ام در خدمت مربی و تیم باشم و حداکثر تلاش خود را برای عملی شدن این موضوع به کار بسته ام. 

به نظر میرسد خیلی علاقه داری با توپ کارهای انفرادی انجام دهی؟ 

زمانی که کوچکتر بودم شدیدآ به بازی و حرکات با توپ زین الدین زیدان علاقه داشتم و همیشه سعی کرده ام نوع بازی او را الگویم قرار دهم. 

چقدر فکر میکنی در این امر موفق بوده ای؟ 

حتی اگر بتوانم ۱۰ درصد از کارایی زیدان را برای تیمم داشته باشم باید گفت موفق بوده ام. ولی این مسئله ای نیست که خودم بخواهم بگویم٬ البته نباید شک داشت که استعداد ایرانی در دنیا بی سابقه است و بازیکنان ایرانی بارها در میادین جهانی ثابت کرده اند چیزی کمتر از بازیکنان مطرح دنیا ندارند. 

به نظر میرسد بیش از آنکه دوست داشته باشی گل بزنی٬ علاقمند به گل ساختن هستی؟! 

بله همینطور است. از همان اول هم که در زمین های خاکی آبادان بازی میکردم از اینکه برای دوستانم موقعیت گل میساختم خوشحال میشدم. هرچند که از گل زدن هم بدم نمی آید و اگر موقعیتش فراهم شود حتمآ گل می زنم. 

پارسال نکونام اسپانیایی شد و امسال تو. سال آینده کدام ایرانی پیراهن اوساسونا را میپوشد؟ 

(میخندد) بازیکنان زیادی توانایی بازی در لالیگا را دارند و اگر دست من بود فصل آینده نه تنها بازیکنان ثابت بلکه ذخیره ها را هم با بازیکنان ایرانی میبستم. 

پس همان بهتر که در جایگاهی نیستی چنین خیانتی به لیگ اسپانیایی کنی... 

باور کنید راست میگویم و این توانایی را در همبازی هایم در ایران میبینم. 

موافقی به تیم ملی و اردوی امارات برویم؟ 

می دانم چه سوالی می خواهید بپرسید. باور کنید من و جواد نکونام یک شب قبل از بازی با امارات به دعوت یکی از دوستان نزدیکمان فقط به مدت یک ساعت برای صرف شام اردو را ترک کردیم. 

اما بدون اطلاع علی دایی... 

بله قبول دارم اشتباه کردیم ولی روز بازی به اشتباه خود اعتراف کردیم و علی دایی نیز قضیه را مختومه اعلام  کرد. اما متاسفانه روزنامه های داخلی بیش از همه این ماجرا را بزرگ کردند. 

باز هم دیواری کوتاه تر از مطبوعات پیدا نشد؟ 

منظورم همه آنها نیست اما قبول کنید همه آنهایی که فقط به فکر فروش بیشتر هستند با بزرگ کردن یک ماجرای کوچک نزدیک بود فوتبال ملی ما را تمام کنند. 

تیم ملی می تواند به جام جهانی صعود کند؟! 

اصلآ نباید حتی یک درصد به این موضوع شک کرد. علی دایی که فوتبالیست بزرگی بوده و برای رسیدن به این مقام و مرتبه تلاش فراوانی انجام داده٬ به خوبی دغدغه های بازیکنان را می شناسد. برای همین او سعی می کند فقط آماده ترین ها را بدون توجه به اسم و شهرت بازیکنان به اردو دعوت کند و همین باعث ایجاد انگیزه میان فوتبالیست های کشورمان شده است. 

پس با کودتا در تیم ملی موافقی؟ 

این کودتا نیست. تیم ملی نیاز به بازیکنان آماده دارد نه بازیکنان اسمی. 

یعنی ناراحت نمی شوی در اردوهای بعدی به خاطر نیمکت نشینی در اوساسونا جایی در تیم ملی نداشته باشی؟! 

برای چی باید ناراحت شوم. اتفاقآ چون می دانم دایی فقط آماده ترین ها را دعوت می کند تلاشم را دو چندان می کنم تا به اردوی بعدی دعوت شوم. 

ایران در گروهش چندم می شود؟ 

به نظرم اصلآ نباید این سوال را مطرح کنید. من شک ندارم ما در گروه اول می شویم و به عنوان اولین تیم آسیایی جواز حضور در مرحله نهایی جام جهانی ۲۰۱۰ آفریقای جنوبی را کسب می کنیم. 

چه کسی بیشترین سهم را در رسیدن تو به این جایگاه داشت؟! 

مادرم. او در اوایل انقلاب و زمانی که امکانات بسیار کمی در آبادان وجود داشت طلاهایش را فروخت تا من بتوانم در مدرسه فوتبال ثبت نام کنم. حالا نیز هرچه دارم و به دست آورده ام برای اوست و همیشه مدیون این فداکاری خواهم بود.

 

 
این عکس زیبا از وبلاگ نیلوفر جان٬


و این عکس هم برای هواداران جواد نکونام٬ که ماهنامه آفتاب ورزشی این ماه انداخته بود.

| نوشته شــده در تـاریخ 8 دی 1387 ســاعت 23:21 | 23 نظـر